Ranahytta

Attraktivt hyttefelt på Helgeland

Statskog planlegger å regulere store områder i Umbukta til et eldorado for friluftsfolket. Her kan hyttedrømmen for folk flest bli til virkelighet.

Innlagt vann, strøm og bilvei helt fram til hyttedøra er noe som frister de fleste av oss. Her i dette panoramaet i Umbukta kan drømmen din bli til virkelighet.  Mangelen på slike tomter har vært stor i Rana, men nå har Statskog og  Bernhard Olsen AS innledet et samarbeid for å utrede mulighetene for hyttebygging i Umbukta. 
Området ligger ca 3 mil øst for Mo i Rana i liene ovenfor Umbukta fjellstue.  Av foreløpige omtaler vil dette bli det mest attraktive hytteområdet på Helgeland. 
Planene omfatter bebyggelse på 50 - 70 tomter. 
Området er sør-vestvendt, har en fantastisk utsikt rett i solnedgangen.  Terrengets beskaffenhet og områdets størrelse gjør at hyttene får god avstand seg i mellom, og blir liggende usjenert til i forhold til nabotomt.  Dette er en av de store fordelene med dette området. Med  flere fiskevann i nærheten og et fantastisk turterreng vil området bli svært tilfredstillende for de fleste friluftsfolk.

Mange ranværinger har lenge gått og ventet på at Statskog skulle ta dette initiativet og Statskog på sin side har forventninger om at området vil bli særdeles attraktivt fordi pågangen om å regulere nye områder til hyttebygging har vært stor og spesielt stor her i Umbukta.  For ranværingene vil det bli kort vei til hytta og spesielt komfortabelt for barnefamilier.

Tomtene vil bli planlagt i normale størrelser på ca. ett mål med tillatt utbygging på ca 100-120 m2. Dette skulle være i tråd med det som allerede er bygget av eksisterende hytter, og slik sett være tilpasset området.
Ikke nok med at det er enorme områder med perfekt turterreng, det ligger også forslag i planene om å sette opp alpinanlegg med skiheis for de minste.
Reguleringsplanene er kunngjort i media og det gjenstår nå å se om innsigelser til planene vil sette noen begrensninger for arealbruken.  Videre planarbeid hviler nå på den konsekvensutredningen som Rana Kommune sannsynligvis vil utrede for området

Tilbake til forsiden